Historie v souvislostech

Chcete-li mě pravidelně podpořit, zašlete prosím drobnou, ale pokud možno pravidelnou částku na účet:
217845530/0300
Iban: CZ90 0300 0000 0002 1784 5530
BICSWIS: CEKOCZPP
Můžete také jednoduše použít QR kódy.

100 Kč

250 Kč

500 Kč

Pomůže také sdílení na sociální sítě.

A k čemu použijeme Váš dar? Dozvíte se zde.

Podvodný americký experiment se zlatou rýží v Číně

audio
PDF
epub

Tento pořad pojednává o kontroverzním americkém experimentu s geneticky modifikovanou zlatou rýží, který se odehrál v Číně. Cílem experimentu bylo zjistit, zda se dá pomocí genetické modifikace rýže zvýšit její obsah vitaminu A a tím pomoci překonat nedostatek tohoto vitamínu v některých částech světa. V pořadu jsou představené různé aspekty experimentu, jako například militarizace potravin a globální parní válec GMO, které se týkají možného využití geneticky modifikovaných plodin pro vojenské účely a potenciálního vlivu geneticky modifikovaných plodin na světovou populaci. Dále jsou prezentované kontroverze ohledně zlaté rýže a propagandistických kampaní, které se snaží přesvědčit veřejnost o jejích přínosech. Pořad také zmiňuje vyšetřování Čínského centra pro kontrolu nemocí, které se týkalo bezpečnosti experimentu a jeho etických aspektů. Na konci pořadu jsou prezentovaná zjištění ohledně patogenní povahy experimentu Tuftsovy univerzity a utajování informací ohledně výzkumu. Také jsou zmíněné tajné výzkumy GMO americké armády v Havaji. Celkově lze říci, že pořad se zaměřuje na kritiku využívání geneticky modifikovaných plodin, zejména v armádním kontextu, a upozorňuje na potenciální rizika a etické otázky spojené s tímto tématem.

Úvod

Americké ministerstvo zemědělství a americká armáda využily Tuftsovu univerzitu jako nástroj pod záminkou provádění nevinného výzkumu zdravotní nezávadnosti potravin k provedení nezákonného, zavrženíhodného a podvodného experimentu s biologickými zbraněmi na nevědomých čínských dětech. Dnes vám povím část tohoto příběhu, který volně navazuje na několik mých pořadů. Jednak dvoudílný pořad Biologické zbraně, který jsem vysílal před více jak půl rokem, a jednak hlavně na pořad Utajený harvardský projekt, kde Američané ilegálně odebrali vzorky DNA dvěma stům tisícům čínských rolníků pod falešnou záminkou.

Mnoho skupin experimentovalo s technologií spojování genů a vkládalo nepříbuznou DNA do různých semen. V jednom případě v Kanadě objevilo vládní oddělení gen "proti zamrzání" obsažený v krvi ryb žijících v arktických vodách, který jim umožňoval přežít ve vodách s teplotou pod bodem mrazu. Vědci tento gen vpravili do kanadské pšenice, což jí umožnilo odolávat mrazivým teplotám bez poškození. Americká výzkumná laboratoř vpravila geny ze světlušek do rostlin tabáku, čímž vzniklo tabákové pole, které ve tmě svítilo. Tyto příklady mohou být neškodné, ale jiné jsou neškodné už mnohem méně.

Americké ministerstvo obrany investovalo obrovské částky do výzkumu zaměřeného na splétání smrtících genů do semen těchto geneticky modifikovaných plodin, včetně virů pravých neštovic, ptačí a prasečí chřipky, moru, AIDS a dalších. Jako vojenská zbraň je taková věda k nezaplacení. Proč se obtěžovat válkou se střelbou, když jim Monsanto může prodat rýži, kukuřici a sóju, které obsahují neštovice a virus h5n1? Když se toto osivo sklidí a dostane se do národních zásob potravin, může během několika týdnů vyhubit 50 % nebo více obyvatel bez jediného výstřelu a bez rizika pro agresora. Existují prý dokonce americké vojenské dokumenty, které obsahují praktickou tabulku "nákladů na jednoho mrtvého", která dokládá, že semena jsou při hledání vojenské nadvlády mnohem levnější a účinnější než bomby. Ve zprávě se také uvádí, že

"Stejně tak lze genetické zbraně šířit mnoha způsoby, pomocí virem infikovaného hmyzu nebo bakterií, nebo je vštěpovat do geneticky modifikovaných semen. Tyto zbraně je obtížné odhalit a identifikovat a často se může stát, že léčba nebo vakcína bude připravovaná roky."

Elitní rodiny bio, ostatní GMO!

Možná to mnozí z nás neví, ale dokonce prezidentskou kampaň Hillary Clintonové financovala společnost Monsanto. Jak uvádí Mike Adams, Hillary Clintonová si najala bývalého lobbistu společnosti Monsanto, aby vedl její kampaň, a její právní firma mívala Monsanto za klienta. Americký experiment se zlatou rýží v Číně proběhl čistě náhodou v období působení Hillary na postu ministerstva zahraničí. Jen taková zajímavá náhoda, ze které samozřejmě nemůžeme nic odvozovat. Jen možná to, že za Hillary měla právě Monsanto volnější ruku než dříve. Když někoho sponzorujete, většinou po něm na oplátku něco požadujete. Přece to tak chodí. Je nechutnou ironií, že Hillary chválila geneticky modifikované potraviny, ale během svého pobytu v Bílém domě byli Clintonovi, stejně jako Obamovi, krmení biopotravinami. I Bushovi jedli biopotraviny. Walter Scheib byl v letech 1994 až 2005 šéfkuchařem Bílého domu. Dostal "profesionální úkol splnit zadání Hillary Clintonové a přinést do Bílého domu současnou americkou kuchyni a výživově zodpovědné potraviny", jak prohlásil. Téměř všechny používané potraviny pocházely od místních pěstitelů a dodavatelů. Na malé střešní zahradě Bílého domu se pěstovaly produkty bez pesticidů a hnojiv. Prioritou byly biopotraviny. Elitní americké rodiny nadále dostávají zdravé potraviny bez pesticidů a genetické modifikace, zatímco Monsanto a další biotechnologičtí giganti podporují frankensteinovy potraviny na stolech běžných lidí.

Americká armáda

Stále více zemí zakazuje herbicid Roundup, známý také jako glyfosát společnosti Monsanto, který způsobuje rakovinu. Ve skutečnosti společnost Monsanto už před více jak 40 lety věděla, že její glyfosát je spojován s rakovinou a dalšími zdravotními problémy. Organizace GM-Free Cymru to zjistila při nahlížení do archivů americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) z počátku 80 let:

Stejně jako všechny ostatní starší studie však byly a stále jsou považované za obchodní tajemství a nelze k nim volně přistupovat za účelem nezávislého zkoumání. To samo o sobě naznačuje, že studie obsahují údaje, které si společnost Monsanto stále nepřeje, aby byly zkoumané odborníky v oblasti toxikologie. Stejně jako Pfizer chce zveřejnit obsah svých současných vakcín proti Covidu za 75 let. Když nic jiného, tak tyto věci by nám měli rozsvítit v hlavě jasnou červenou stopku. Co ti psychopatičtí parchanti tak zuřivě zatajují, že ani po 40 letech neodtajní obsah geneticky upravovaného materiálu společnosti Monsanto? Mimochodem, při shánění materiálů pro tento pořad jsem se ponořil do různých studií, a zjistil jsem zajímavou věc, kterou jsem prostě musel přeložit, zpracovat, utřídit a včlenit do tohoto pořadu, i když to s čínským experimentem zlaté rýže tak úplně nesouvisí, ale brzy se k němu vrátím, nebojte se. Nicméně zjistil jsem, že geneticky modifikované potraviny jsou také spojované se zdravotními problémy včetně poruch lepku. Pokud musíte dodržovat bezlepkovou dietu, s velkou pravděpodobností je to způsobené právě geneticky modifikovanými potravinami, která u vás tento proces spustila. Abych byl konkrétní. Výkonný ředitel Institutu pro odpovědnou technologii (IRT) Jeffrey M. Smith ve své studii objevil souvislost mezi poruchami lepku a geneticky modifikovanými potravinami. V posledních dvou desetiletích došlo k prudkému nárůstu poruch lepku, což pozoruhodně koreluje se zaváděním geneticky modifikovaných potravin do nabídky potravin na pultech obchodů. Jeffrey Smith tvrdí, že geneticky modifikované potraviny – včetně sóji a kukuřice – jsou možnými "spouštěči z prostředí", které přispěly k rychlému nárůstu poruch lepku, jimiž dnes trpí mnoho lidí.

Když už jsou takovéto experimenty za čárou, nevyberou se americké, ale čínské děti. Jako v případě amerického experimentu v Číně se zlatou rýží. Nechybí také přímé důkazy o tom, že geneticky modifikované osivo vymyslela, financovala a vyvíjela americká armáda ve spolupráci s americkým ministerstvem zemědělství, pro jeho potenciální použití jako biologické zbraně, přesněji řečeno jako nosiče zbraní. Schopnost vpravit patogeny do geneticky modifikovaného osiva je dnes už nezpochybnitelná a tvoří hlavní součást programů vývoje biochemických zbraní americké armády. Otázkou, kterou si zřejmě nikdo nepoložil, je, proč je už více než 50 let Armádní lékařský výzkumný ústav infekčních nemocí Spojených států (AMRIID) součástí nechvalně proslulých laboratoří americké armády pro výrobu biologických zbraní ve FortDetricku ve státě Maryland pod záminkou výzkumu "infekčních" nemocí. Právě odtud pocházela americká armáda, kromě mnoha jiných patogenů, i zbraň antrax. Další věc, která by nás měla přinutit k zamyšlení je, že společnost Monsanto v květnu 1998 koupila za 1,2 miliardy dolarů společnost Delta and Pine, obří americkou semenářskou firmu, která dominovala americkému trhu s bavlnou a která vlastnila americký patent číslo US 5723765. To je stěžejní patent, který si musíme popsat, a probíral jsem ho opět v mém dvoudílném pořadu Biologické zbraně. Tato technologie, vyvinutá ve spolupráci s americkou vládou a armádou, totiž umožňuje geneticky upravit jakékoliv osivo tak, aby z něj vyrostla zdravá rostlina, ale následně produkovala neplodná semena. Jednoduše aby se nerozmnožovala, a zemědělci ji tak nemohli zasadit v příští sezóně pro další úrodu. A tak si museli rok co rok koupit nové a nové osivo, protože to z minulé úrody, prostě nevyroste znovu. Vražedný plán.

Okamžitě se jí začalo přezdívat "Terminátor" neboli "sebevražedná technologie". Ať už byl původní účel Delty a Pine jakýkoli, přitažlivost této technologie pro společnost Monsanto byla zřejmá. Místo toho, aby Monsanto musela nákladně hlídat zemědělce, zda nesbírají její patentovaná geneticky modifikovaná semena a nezasévají je pro úrodu v příštím roce, rostliny by tuto práci odvedly samy. Prostě by se nerozmnožovaly. Je to ďábelský systém v rukou společnosti, která vyrobila Agent Orange, patří k nejvytrvalejším znečišťovatelům životního prostředí v Americe a je notoricky známá svou agresivitou v obchodním styku. Jenže tato technologie měla být vyvíjená v indických laboratořích, kde v Dillí měla Monsanto svou centrálu už od 70. let minulého století. Monsanto tehdy tvrdila, že prý technologii neaplikovala na jediné osivo, a že prý do komerčního využití zbývaly roky. Tím vlastně potvrdila, že plánovala tuto technologii komerčně používat. To posílilo hnutí řadových zemědělců a ekologická hnutí v Indii. Mezitím zemědělci vypálili pět pokusných stanovišť společnosti Monsanto s geneticky modifikovanou bavlnou. Na konci 90. let minulého století to byla v Indii obrovská aféra. Jak ovládnout zemi, kde je 700 milionů lidí přímo závislých na zemědělství? Proniknete do jejího zemědělství. Kdo ovládá potravinovou bezpečnost země, ten ovládá samotnou zemi. Společnost Monsanto to dělá. Chce pouze vydělávat peníze. Aby toho dosáhla, chce ovládnout obchod s osivy. Jde o přímou potravinovou kolonizaci. Opět, řešil jsem to ve druhém díle mého pořadu Biologické zbraně. Vzpomínáte si na třetí díl mého trojdílného cyklu Saddám Hussejn? Tady jsem řešil kolonizaci Iráku Američany, kteří vedli koalici pro svržení Saddáma Hussejna. Když bylo po válce v roce 2003, Američané Iráku vnutili sto nařízení Paula Bremenna, která totálně zničila a podrobila Irák americké vůli od á do zet. Šlo o média, úřady, irácké společnosti, vyrabování irácké centrální banky atd. A jedno z těchto nařízení mělo číslo 81. Toto nařízení 81 stanovilo, že všichni iráčtí zemědělci museli používat geneticky modifikované osivo společnosti Monsanto pro všechny plodiny pěstované v zemi. Přitom používání jakéhokoli původního iráckého osiva bylo zcela zakázané. Iráčtí pěstitelé, iráčtí zemědělci, kteří jsou srdcem zdrojů zemědělství, mezopotámské civilizace, museli pěstovat GMO rostliny od Monsanta, a nemohli používat a uchovávat svá vlastní semena. Mimochodem věděli jste dokonce, že proslulé vězení Abú Ghrajb, vězení, ze kterého pocházely všechny ty skandály s brutálním mučením a týráním vězňů, bývalo semennou bankou Iráku? Název Abú Ghrajb pochází od jedné z jejich nejcennějších odrůd pšenice. Změna názvu, který byl odrůdou pšenice, místa, které uchovávalo biologické dědictví civilizace, na vězení pro mučení. To je výsměch a brutální vzkaz a poselství americké armády a kolonizace. Totální podrobení. Kdo ovládá potraviny, ovládá samotnou zemi. Vedle Indie je to další druh potravinové kolonizace. Existuje mnoho důkazů o tom, že indické zdroje jsou využívané Západem. I když je její přírodní bohatství ničené rozvojem, odlesňováním a pesticidy, tak farmaceutické a biotechnologické společnosti pátrají po genetickém materiálu. Genetické kódy rýže basmati, kurkumy, černého pepře, dokonce i bavlny a "posvátného" stromu Neem si nechaly patentovat americké společnosti. Biopirátství je rozšířené a mezinárodní společnosti získávají soukromá vlastnická práva na indické organismy a rostliny. A není vůbec pravdou, že bez GMO potravin by se neuživilo stále více lidí na planetě, protože existují velkolepé technologie, které ztrojnásobí úrodu bez používání geneticky modifikovaného osiva. Ačkoli jsem si je nastudoval, jejich vysvětlováním bych rozmělnil hlavní téma dnešního pořadu. Chtěl jsem jen uvést pár zajímavých souvislostí, abychom na americký experiment se zlatou rýží v Číně pohlíželi v mezinárodním kontextu. Pojďme se ale na tento experiment podívat.

Program zlaté rýže

Celý program americké zlaté rýže financovala americká armáda prostřednictvím ministerstva zemědělství Spojených Států, které je známé častou spoluprací s americkou armádou, zejména při výrobě a vývoji biologických zbraní. Americké ministerstvo zemědělství se nejen významně podílelo na financování výzkumu GoldenRice, ale tajně pěstovalo vlastní nedokumentované kmeny této geneticky modifikované rýže ve svých soukromých hydroponických systémech, kmeny, které byly následně testované na neznámém obyvatelstvu. Nebezpečí geneticky modifikovaného osiva pro vojenské účely bylo rozpoznané už před desítkami let. V roce 1998 uveřejnil časopis Time článek, který podrobně popisoval celosvětové pátrání po genetickém materiálu, který by mohl mít pozoruhodné vojenské využití.

Vitamin A

Vitamin A není jen jedna věc, ale spíše velká skupina příbuzných výživových prvků, které zahrnují retinoidy a karotenoidy, retinol, kyselinu retinovou a věci jako beta-karoten. Mezi potraviny s vysokým obsahem vitaminu A patří sladké brambory, mrkev, tmavá listová zelenina, paprika, ryby, játra a tropické ovoce. Většina z nich je v Číně součástí každodenní stravy a nevyžaduje žádné umělé doplňky, většina Číňanů získává všechno potřebné jednoduše běžnou stravou.

Stejně jako většina vitamínů je i vitamín A nezbytný pro zdraví organismu, ale v mnoha ohledech je výjimečný tím, že jeho přítomnost ovlivňuje imunitní systém a genetické funkce organismu. Reguluje transkripci genů, která spočívá v přerušení vazeb a oddělení dvou vláken tělesné DNA a opětovném spojování a splétání jader buněk. Hraje tak zásadní roli ve fungování buněk. Části vitaminu A a jemu příbuzných sloučenin se používají jako léky k modulaci genových funkcí organismu. To není triviální a je to dnes předmětem mnoha biologických výzkumů na velmi vysoké úrovni. Je také pravda, že zatímco ani masivní dávky jiných vitaminů nemusí být škodlivé, nadměrné množství vitaminu A je pro lidský organismus toxické, zejména pro těhotné ženy. Vzhledem k jeho mimořádně složitým genetickým funkcím DNA a vlivu na imunitní systém organismu se nejedná o chemickou látku, kterou by bylo vhodné podávat ani v nedostatečném, ani v nadměrném množství.

Zlatá rýže

Tato geneticky modifikovaná potravina je už více než deset let předmětem kontroverzí, které pramení z obav, že stejně jako mnoho jiných geneticky modifikovaných potravin může být nebezpečná. Geneticky modifikované potraviny jsou kontroverzní zejména v Číně, kde neexistuje shoda ohledně jejich bezpečnosti. Podléhají tu proto přísné regulaci a vzhledem k tomu, že se jedná o značné problémy s důvěrou, jsou ještě kontroverznější, pokud se na nich podílejí zahraniční subjekty nebo výzkumní pracovníci. Takzvaná "zlatá rýže" pro svou žlutou barvu, byla vyvinuta tak, aby byla bohatá na vitamin A, a proto údajně prospěšná zejména pro děti. Rýže ve skutečnosti neobsahuje žádný vitamin A, ale s-karoten, někdy nazývaný provitamin A, který lidské tělo syntetizuje na vitamin. Zlatou rýži společně vyvinuli počátkem 90. let 20. století švýcarský profesor rostlinné vědy Ingo Potrykus a německý profesor buněčné biologie Peter Beyer s pomocí grantů Rockefellerovy nadace. Tato poslední informace je skličující a mírně děsivá. Zde je vysvětlení jednoho internetového komentátora:

"Jsou to ti samí lidé, kteří nechali ve Spojených Státech během 30 let zemřít miliony lidí na pouhý nedostatek niacinu. Kde tedy byli, když Rockefellerovi chtějí zachraňovat životy chudých? Proč by nezačali ve své vlastní zemi, zvláště když bylo všeobecně známé, že nemoc pelagra je snadno léčitelná? Ze všech dostupných důkazů a navzdory veškeré propagandě a humbuku jsem neviděl nic, co by mi říkalo, že Rockefellerův institut se kdy zajímal o něco jiného než o plány na snížení počtu obyvatel. A to znamená, že pokud financují projekty na vkládání beta-karotenu do rýže, bude to jako pomocná látka pro další techniku geneticky modifikované sterilizace." Konec citace.

S výše uvedeným hodnocením jsem nucený souhlasit, protože je nespornou pravdou, že Rockefellerova nadace stojí už po většinu století v čele vymýšlení programů celosvětové kontroly porodnosti, snižování porodnosti a sterilizace ve všech nezápadních zemích. To všechno za deklarovaným účelem výrazného snížení počtu obyvatel nerozvinutého světa. Probíral jsem to znovu v mých pořadech Biologické zbraně, které měly dva díly, nebo Depopulace planety, který měl díly tři. Je také pravda, že Rockefellerova nadace a americká vláda skutečně po mnoho desetiletí pozorovala, že ve Spojených Státech umírají miliony lidí na pouhý nedostatek niacinu, tedy vitaminu B3 neboli kyseliny nikotinové, a mohla snadno věnovat prostředky na odstranění této pohromy, protože příčina byla dobře známá. Rozhodli se ji ignorovat, protože úmrtí se týkala téměř výhradně chudé a černošské populace.

Propagandistický vlak o zlaté rýži

Propagace této zlaté rýže a aktivní veřejná podpora jejích polních pokusů a experimentů na lidech pochází nejen od Rockefellerovy nadace, společnosti Syngenta a její takzvané Humanitární rady pro zlatou rýži, ale i od obvyklého seznamu podezřelých, mezi které patří společnosti Monsanto, Bayer a Nadace Billa a Melindy Gatesových. Několik autorů poznamenalo, že zlatá rýže byla těmito hlavními hráči jak v odvětví geneticky modifikovaných organismů, tak v odvětví snižování počtu obyvatel silně propagovaná. Ovšem rýže dosáhla své hlavní slávy díky tomu, že vykazovala to, co vědci označují jako "divoce nevyzpytatelné výsledky".

Přestože Syngenta a další zastánci někdy zuřivě útočí na kritiky, většina humanitárních agentur a mnoho renomovaných vědců soustavně tvrdí, že "zlatá rýže je technická a nebezpečná náprava neexistujícího problému", protože potřebné vitaminy lze snadno zajistit běžnou zeleninou. Jak napsal Dr. Brian John:

"Ačkoli průmysl geneticky modifikované rýže vytrubuje zlatou rýži jako spasitele lidstva a potenciálního preventistu milionů případů slepoty nebo úmrtí, dokonce i Světová banka uvedla, že konzumace místní zelené listové zeleniny a ovoce už více než 20 let dramaticky snižuje jakýkoli nedostatek vitaminu A velmi levnými a účinnými způsoby." Konec citace.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) možná překvapivě jasně uvedl v dopise zveřejněném 25. května 2018, že geneticky modifikovaná zlatá rýže nemá žádnou výživovou hodnotu, že beta-karoten v mrkvi a špenátu je 40 až 50krát vyšší a snadněji a bezpečněji se vstřebává. Dále uvedl, že beta-karoten ve zlaté rýži je velmi krátkodobý, v přítomnosti kyslíku je mimořádně nestabilní a během přibližně dvou měsíců se rozloží o 90%.

Podle Davida Schuberta ze Salkova ústavu biologických věd La Jolla v Kalifornii může být zlatá rýže obzvláště nebezpečná kvůli nepředvídatelným enzymovým mutacím a že mnohé klinicky toxické účinky nelze dnešní technologií ani identifikovat nebo změřit. Dále bylo uvedené, že nadměrné množství kyseliny retinové je "mimořádně nebezpečné, zejména pro kojence a během těhotenství", že se může v těle hromadit a způsobovat různé vrozené vady. Výsledky těchto a mnoha dalších dlouhodobějších studií ukazují, že "genetická modifikace je ze své podstaty nebezpečná". Zdá se, že jediný, kdo považuje geneticky modifikovaná semena a potraviny za bezpečné, je biotechnologický průmysl. Možná z velké části díky svým velmi krátkodobým studiím, zatímco mnoho dalších výzkumníků z tohoto odvětví zjistilo při testech na zvířatech téměř shodně patologii spojenou s konzumací těchto potravin.

Tato transgenní zlatá rýže byla po celém světě silně propagovaná pomocí strategie vyvolávání pocitu viny a strachu. Říká se nám, že miliony dětí ročně trpí slepotou a další miliony umírají, a to na pouhý nedostatek vitaminu A. Geneticky modifikovaná zlatá rýže, spasitelka dětí na světě, tomu může zabránit. Je to otázka života a smrti. Pokud ve své zemi odmítnete geneticky modifikovanou rýži nebo zmaříte pokusy Billa Gatese a Rockefellerů o její volnou konzumaci v každé chudé zemi, jste osobně zodpovědní za tyto miliony malých tragédií. Skutečnost, že tyto děti mohl zachránit špenát nebo mrkev, je irelevantní; ani špenát, ani mrkev nebyly bohem nebo Billem Gatesem určené k záchraně světa; toto posvátné a vznešené poslání má pouze zlatá rýže. I když nechcete geneticky modifikovanou sóju nebo kukuřici, abyste nakrmili svá prasata a vylidnili svou zemi, jak můžete být tak bezcitní a odmítat geneticky modifikovanou zlatou rýži, která zabrání milionům úmrtí a zranění? V tomto kontextu má Zlatá rýže značnou propagandistickou hodnotu, protože může fungovat jako plakátové dítě geneticky modifikovaných potravin, které léčí nemoci a zároveň nasytí svět, což je tvrzení, které nelze snadno uplatnit u jiných geneticky modifikovaných potravin.

Zlatá rýže má ale i druhý a důležitější účel, a to fungovat jako jakýsi trojský kůň. Je to starý, notoricky známý příběh. Metafora vznikla na základě příběhu o trojské válce mezi starověkým Řeckem a Trójou. Řekové obléhali město po deset let, ale nebyli schopní si ho podrobit, a tak sestrojili obrovského dřevěného koně, kterého naplnili vojáky, nechali koně u městské brány údajně jako dar na rozloučenou a zdánlivě odplouvali. Trójané koně naivně vtáhli do svého města a v noci se z něj vynořili řečtí vojáci, překonali odpor a otevřeli městské brány řeckému vojsku, které v tichosti odplulo zpět do Tróje. Řekové zničili Tróju spíše zevnitř než vnějším útokem, a vyhráli válku. A to je pravá funkce zlaté rýže. Donutit národy strachem a pocitem viny, aby otevřely své brány všem geneticky modifikovaným potravinám, odstranily dovozní omezení pod rouškou humanitární pomoci a vnitřně překonaly to, co nelze překonat přímým vnějším útokem.

V časopise Science byl zveřejněný názorový článek, jehož autorem je skupina uznávaných mezinárodních vědců. Podle článku musí Spojené státy lépe zdůvodnit vojenské zapojení do tvorby geneticky modifikovaných semen, místo toho, aby americké ministerstvo zahraničí pouze tvrdilo, že "projekt slouží k mírovým účelům a neporušuje Úmluvu o zákazu biologických zbraní". Guy Reeves, biolog z Institutu Maxe Plancka pro evoluční biologii v Německu a jeden z autorů, uvedl, že tato technologie "je proveditelná spíše jako zbraň – k zabíjení … než jako zemědělský nástroj“. Další spoluautor, ToddKuiken, vedoucí vědecký pracovník na Státní univerzitě v Severní Karolíně, sdělil: "Samotný fakt, že se jedná o vojenský program, přirozeně vyvolává otázky".

Experiment Tuftsovy univerzity

Oficiální příběh o zlaté rýži tvrdí, že může občanům chudších národů zajistit denní potřebu vitaminu A. V roce 2012 se Tuftsova univerzita v Massachusetts spolčila s americkým ministerstvem zemědělství, americkým ministerstvem zahraničí a dalšími neznámými agenturami, aby provedla experiment se zlatou rýží na čínských dětech v Číně, údajně jako polní pokus, který má tato tvrzení prokázat. Jednalo se ale o tajně zorganizovaný a provedený experiment, který byl už dříve zakázaný čínskými zdravotnickými úřady a který byl stižený zavrženíhodnými etickými a nezákonnými nedostatky. Je více než znepokojující, že si americká vláda a americká univerzita dovolily tajně provést zjevně neetický a nezákonný test geneticky modifikované potraviny na čínských dětech.

Při této studii postupovali výzkumníci z Tuftsovy univerzity podle standardní americké šablony pro své "čínské" testy, která spočívá v tom, že naverbují do svých řad čínského výzkumníka narozeného v Číně, aby kontaktoval nízko postavené úředníky v chudé čínské provincii a získal jejich spolupráci na americkém výzkumném projektu, jehož skutečný účel je málokdy, pokud vůbec, zveřejněný. Tito místní úředníci jsou často špatně informovaní o skutečném záměru těchto studií, jsou bez výjimky pozvaní na večeři a pravděpodobně jsou také často placení. A ve většině případů nebyli čínští účastníci těchto studií, obvykle je nazývám oběťmi, nikdy informovaní o tom, že se jedná o experiment. Někdy nebyli o pokusu dokonce informovaní vůbec, prostě byli nevědomými účastníky, a ani jednou proto nebyli schopní poskytnout souhlas, ať už informovaný, nebo jiný. Přesně jak to probíhalo v utajeném harvardském projektu v mém stejnojmenném pořadu. V tomto případě tomu nebylo jinak. Čínští novináři totiž našli e-mail výzkumnému týmu, který organizátory nabádal, aby "otevřeně nemluvili" o tom, že děti jsou krmené geneticky modifikovanými potravinami, protože toto téma bylo považované za "příliš citlivé" na to, aby se o něm rodiče dětí dozvěděli.

Za účelem provedení testů vyslala Tuftsova univerzita do Číny blíže neurčené pracovníky, kteří mohli, ale nemuseli být zaměstnanci Tuftsovy univerzity, ale mohli být zaměstnaní americkým ministerstvem zemědělství, americkou farmaceutickou společností nebo jinou složkou americké vlády, která mohla zahrnovat armádu. Domluvili se s místními úředníky v chudé školní čtvrti, že budou několik týdnů denně krmit skupinou asi 100 malých dětí jejich zlatou rýží, během kterých a po kterých provedli na dětech blíže neurčené a neurčitelné krevní a jiné testy. Pak sbalili kufry a vrátili se do Spojených Států.

Vyšetřování: Čínské Centrum pro kontrolu nemocí (CDC)

Tuftsova univerzita a ministerstvo zemědělství by možná se svou dvojtvárností a podvodem unikly, nebýt Greenpeace, kteří si všimli článku publikovaného v srpnu 2012 v časopise TheAmericanJournalofClinicalNutrition, který tvrdil, že geneticky modifikovaná rýže GoldenRice byla použitá při experimentálním testu na čínských dětech ve městě Hengyang v čínské provincii Hunan. Greenpeace o těchto testech informovalo čínské Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) a tvrdilo, že rodiče pravděpodobně vůbec nevěděli nebo byli špatně informovaní, o skutečnosti nebo účelu studie, což se ukázalo jako pravdivé obvinění. Greenpeace zpochybnilo legitimitu pokusu a odsoudilo výzkum jako vystavení dětí zdravotním rizikům. Uvedlo, že pokus je v rozporu s rozhodnutím čínského ministerstva zemědělství z roku 2008 o přerušení plánů na tento projekt, je porušením vědecké a lékařské etiky, a požádalo vládu o zahájení vyšetřování. Fang Lifeng z Greenpeace uvedl, že je "neuvěřitelně znepokojující", že americká instituce použila čínské děti jako subjekty svého experimentu. "Čínské zemědělské úřady stejný pokus zastavily už před čtyřmi lety. Jak se stalo, že byl výzkum po tomto důrazném zákazu obnovený?" ptá se.

Místní úředníci zpočátku tvrzení popírali a uváděli, že místo toho probíhala studie přeměny rostlinného karotenu na vitamin A u dětí a že studii provádělo čínské CDC ve své pobočce v provincii Hunan. Podle XinhuaNews úředníci dále uvedli, že studie se neúčastnila žádná americká instituce, že všichni rodiče byli o "experimentu" informovaní a souhlasili s ním, že studie "nezahrnovala geneticky modifikovanou rýži ani jiné geneticky modifikované potraviny", že všechny potraviny použité v experimentu byly zakoupené na místě a konečně že všechny výsledky studie byly po dokončení okamžitě předané čínskému CDC. Podle nich byla studie schválena etickou komisí Zhejiangské akademie lékařských věd. Přitom rodiče i žáci souhlasili s účastí ve studii.

Čínská vláda se záležitostí skutečně okamžitě zabývala a čínské CDC vedlo tříměsíční vyšetřování, v jehož rámci vyslalo do Spojených Států své zástupce, aby vyslechli výzkumníky z Tuftsovy univerzity a získali kopie krevních vzorků a dalších údajů, které byly z Číny neoprávněně vyvezené. Po zjištění skutečností vláda uplatnila vůči zúčastněným osobám přísné sankce a poskytla značné odškodnění rozzuřeným rodičům a dětem, které se staly oběťmi tohoto tajného experimentu. Několik čínských vědců, kteří se na podvodu podíleli, bylo propuštěno ze svých funkcí, včetně dvou členů samotného personálu CDC a vedoucího oddělení vědy a techniky na Zhejiangské akademii lékařských věd.

Zjevný vedoucí tohoto experimentu, rodilý Číňan jménem Guangwen Tang, byl ředitelem Laboratoře pro karotenoidy a zdraví na Tuftsově univerzitě financované americkým ministerstvem zemědělství. Když čínské CDC zahájilo vyšetřování, Guangwen Tang trval na tom, že studie byla provedená se všemi potřebnými regulačními povoleními, načež byl Guangwen Tang požádaný, aby předložil podrobnou zprávu o svém výzkumu a podkladové materiály, které by jeho oprávnění doložily. CDC zjistilo, že Guangwen Tang nepodal vládě potřebnou žádost o provedení svého experimentu, zanedbal žádost o etické hodnocení studie, ale místo toho zfalšoval všechny vládní schvalovací dokumenty.

Dalším závažným etickým porušením bylo, že ve formulářích souhlasu nebyla uvedená geneticky modifikovaná rýže a rodičům byla ukázaná pouze podpisová strana souhlasu. Navíc se zdá, že přinejmenším některé formuláře souhlasu z místní nutriční studie byly nečestně použité na podporu této nezákonné studie Tuftsonovou univerzitou a dále že mnoho dalších formulářů souhlasu a podpůrné dokumentace bylo buď zpětně datované, nebo celkově zfalšované. CDC také zjistilo, že Guangwen Tang a Tuftsova univerzita dovezly svou zlatou rýži ze Spojených Států do Číny nelegálně, bez ohlášení čínským celním nebo jiným příslušným orgánům. CDC uvedlo, že američtí spolupracovníci ve svém malém spiknutí "pečlivě zatajili skutečnost", že experiment zahrnoval zlatou rýži. Souhrnně řečeno, CDC obvinilo všechny účastníky z Tuftsovy univerzity ze zatajování hlavních skutečností, zastírání pravdy, opakovaného vytváření překážek pro odhalení skutečností a nezákonného maření vyšetřování.

Organizátoři: Ministerstvo zemědělství a U. S.Army

Celý program americké zlaté rýže v Tuftsově univerzitě byl financovaný americkou armádou prostřednictvím amerického ministerstva zemědělství, z něhož tyto nelegální pokusy v Číně vzešly. Ba co víc, americké ministerstvo zemědělství tajně pěstovalo nedokumentované kmeny této geneticky modifikované rýže ve svých vlastních soukromých hydroponických systémech. Právě ve spolupráci s americkým ministerstvem zemědělství a možná i na jeho konkrétní pokyn zahájili výzkumníci z Tuftsovy univerzity studie na čínských dětech. Tyto studie byly prezentované jako nezávislý akademický výzkumný projekt Tuftsovy univerzity, aby se zamaskoval jejich skutečný původ a účel.

Dále, a to je závažnější, americké ministerstvo zemědělství nebylo jediným vládním orgánem, který se na tomto experimentu s čínskými dětmi podílel. Na financování a veřejné obhajobě tohoto experimentu, a tedy i na jeho strategii a plánování, se významně podílela další americká vládní zdravotnická skupina s názvem NIDDK. Stejná NIDDK odhalila, že americké ministerstvo zahraničí tento čínský experiment schválilo a povolilo poté, co jej přezkoumalo z hlediska "jakýchkoli potenciálně negativních zahraničněpolitických důsledků". Tento poslední citát má obrovský význam, protože ministerstvo zahraničí se nikdy nezabývá takovými záležitostmi, s výjimkou podmínek, které zahrnují mezinárodní nezákonnosti nebo porušení národní suverenity, nebo snad vyhlídky na veřejné odhalení vojenské lsti, jako je například tajný test biologického patogenu na občanech cizího státu.

Co stálo za experimentem?

To, že tato na první pohled neškodná a téměř triviální lékařská zkouška vyžadovala a získala souhlas Bílého domu a ministerstva zahraničí, je prakticky nezvratným důkazem toho, že šlo o něco mnohem důležitějšího než o vstřebávání vitaminu A.

Zde bych měl poznamenat, že výše uvedená citace ministerstva zahraničí není ojedinělá. Byla použitá v situacích, kdy americká armáda plánovala experimenty s biologickými zbraněmi a polní testy na nevědomé veřejnosti, někdy v cizích zemích a často proti americkým občanům. Když někdejší americký ministr obrany Robert McNamara na přelomu 60. a 70. let 20. století plánoval a realizoval 150 souběžných a různých přísně tajných programů biologických zbraní, zněla tehdy stejná formulace. To jsem opět probíral v mém dvoudílném pořadu Biologické zbraně. V tomto pořadu jsem popisoval, jak Robert McNamara nařídil vojenskému sboru náčelníků štábů, aby "zvážil všechny možnosti použití" těchto látek proti nepřátelským zemím v rámci uceleného plánu pro celkovou "biologickou a chemickou odstrašující schopnost". Přitom plán měl zahrnovat odhad nákladů a "zhodnocení mezinárodněpolitických důsledků". Nepochybuji o tom, že výše uvedený přezkum amerického ministerstva zahraničí z hlediska "potenciálně negativních zahraničněpolitických důsledků" má podobný původ.

Není tajemstvím, že snahy Tuftsovy univerzity se zlatou rýží byly v minulosti provázené skandály, a to jak ve Spojených Státech, tak v Číně. Přitom jejich pokusy ve Spojených Státech vyvolaly odsouzení. V článku v Kronika vyššího vzdělání Tom Bartlett poznamenal, že "to není poprvé, co byl výzkum zlaté rýže na Tuftsově univerzitě kritizovaný". Tuftsova univerzita už dříve provedla totéž na Novém Zélandu a v dalších zemích a v předchozích letech se pokusila provést právě takové studie v Číně, ale povolení jí nebylo udělené. Podobná studie, která byla v Číně zahájená v roce 2008, byla odhalená a nařízené její přerušení. Přitom tyto konkrétní pokusy a experimenty byly tehdy čínskou národní vládou výslovně zakázané.

Američané, ať už výzkumníci z Tuftsovy univerzity, úředníci ministerstva zemědělství nebo armády, nepřevezli svou geneticky modifikovanou zlatou rýži do Číny běžnou cestou. Místo toho ji do země propašovali, aniž by ji čínským celním úředníkům deklarovali. Nemusíme být právníky, abychom rozpoznali, že jde o nezákonný čin určitého rozsahu, protože dovoz osiv a většiny potravin je ve všech zemích přísně regulovaný, a pokud by byli tito lidé dopadení, téměř jistě by byli uvěznění. To není normální jednání, které by člověk očekával od vysoce uznávané americké univerzity a ministerstva vlády Spojených Států, které provádí legitimní polní pokus s vitamíny, by bylo značně odlišné.

Američané rýži před propašováním do Číny dokonce uvařili, což je jednání postrádající racionální vysvětlení, a pokud je mi známé, Tuftsova univerzita odmítla takové vysvětlení poskytnout. Vzhledem k tomu, že rýže měla být smíchaná s normální rýží a děti ji měly jíst během školních obědů, měly být obě odrůdy uvařené v danou dobu, bezprostředně před konzumací. Vzhledem k utajené povaze celé záležitosti vidím jen několik možností, ze kterých jednou mohl být pochybný pokus vyhnout se čínskému zákazu dovozu geneticky modifikovaných produktů tvrzením, že vařená rýže pod tuto definici nespadá. Závažnější a pravděpodobnější možností je, že rýže byla uvařená proto, aby se zamaskoval virový nebo jiný biologický materiál, který mohl být do DNA rýže včleněný. Tento virový nebo jiný biologický materiál by byl u nevařené rýže snadno zjistitelný, ale u vařené verze možná jen obtížně odhalitelný. Třetí možností je, že pro tento experiment byla při vaření nutná chemická nebo biologická přísada. To by bylo problematické, kdyby se vaření provádělo v Číně ve školní kuchyni pod dohledem čínského personálu.

V rozporu s tvrzením Tuftsovy univerzity, že nedošlo k žádnému poškození, se opakovaně objevily zprávy o reakcích dětí na rýži, jako je nevolnost, žaludeční nevolnost, zvracení a podobně. Přitom u mnoha dětí se během pokusu objevily závratě a horečka. Jedna matka uvedla, že její jedenáctiletá dcera byla účastnicí programu a dostávala tuto geneticky modifikovanou rýži po dobu 15 dnů, ale stáhla ji z testování poté, co se u dívky nejméně třikrát objevila silná horečka. Žádná z těchto reakcí není normální reakcí na nekontaminovanou rýži a silně naznačuje možnost výskytu nezjištěného biologického patogenu. Upozornila také, že dětem byly bez vysvětlení často prováděné krevní testy. Přitom jim bylo sděleno, že krev bude zaslaná do Spojených Států k testování. Jak se zeptal nejeden rodič: "Pokud je to bezpečné, proč nás do toho museli namočit?". Proč by navíc vzorky krve dětí musely být, také nelegálně, vyvezené z Číny a poslané na testy do Spojených Států?

Není výsledkem přílišného podezření, že tyto fyzické reakce v kombinaci s nepřiměřeným utajováním a celkovou ilegalitou mají všechny znaky toho, že dětem byla dodaná nějaká náhradní vakcína v rýži nebo něco podobného. Vzhledem k závažné genetické roli, kterou vitamin A v lidském těle hraje, a jeho úloze v lidském imunitním systému, respektive systému potlačování imunity, považuji to všechno za znepokojivé. Nevím, jaké testy čínské CDC u těchto dětí během vyšetřování provedlo, ale byl bych překvapený, kdyby další testy neodhalily existenci protilátek, které by neměly být přítomné. Bylo by také povinné prozkoumat, zda budoucí plodnost těchto malých obětí nebyla nějakým způsobem ohrožená verzí zlaté rýže od amerického ministerstva zemědělství. Je možné, že tyto děti budou neplodné.

Patogenní povaha experimentu Tuftsovy univerzity

Existuje ještě jedna záležitost související s pácháním trestného činu této geneticky modifikované rýže na čínských dětech, a to inherentní patogenní povaha všech geneticky modifikovaných potravin. Skutečnost, že americké ministerstvo zemědělství bylo tak odhodlané, že se po mnoho let opakovaně pokoušelo tajně provádět tento pokus se zlatou rýží na čínských dětech v Číně, vyvolává mnoho varování. Kdyby šlo o prosté testování náhražky špenátu na obsah vitaminu A, nebylo by přece třeba nic tajit ani pašovat. Samotný fakt, že tyto pokusy nebyly prováděné otevřeně, je dostatečným důkazem toho, že americké ministerstvo zemědělství něco skrývalo, možná i před samotnými výzkumníky. A to "něco" bude téměř jistě patogenní. Ještě větší obavy vzbuzuje, když uvážíme, že americké ministerstvo zemědělství se rozhodlo provádět tyto pokusy právě v Číně a ne v žádné jiné zemi. To okamžitě vede k podezření, že patogeny byly specifické pro danou rasu. Nesouvisí to náhodou s takzvaným Koronavirem, který vypukl právě také v Číně o 7 let později po roku 2012?

Vzhledem k veškerému utajování, popírání, a zdokumentovaným skutečnostem, že mnoho čínských dětí trpělo fyzickými reakcemi, v některých případech dosti vážnými, vede k pochybnostem o skutečném obsahu a záměru čínského experimentu Tuftsovy univerzity. Tuto obavu ještě prohlubuje skutečnost, že americké ministerstvo zemědělství tento konkrétní nedokumentovaný kmen zlaté rýže vytvořilo a vyrobilo ve svých vlastních laboratořích a samotnou rýži pěstovalo ve vlastních hydroponických stanicích. Neexistuje tedy žádná dokumentace ani důkaz o tom, čím přesně byly děti krmené, kromě pouze vágního tvrzení výzkumníků z Tuftsovy univerzity, že tento kmen obsahuje velké množství provitaminu A, což je tvrzení, které nám neříká přesně nic o genetické manipulaci provedené na rostlinách. Vzhledem k negativním fyzickým reakcím dětí na tuto rýži, které by u normální rýže nebyly možné, lze opět vyslovit domněnku, že děti ve skutečnosti nebyly krmené provitaminem, ale propatogenem. A vzhledem k podezřelému opakovanému rozhodnutí amerického ministerstva zemědělství provést tento pokus konkrétně v Číně na čínských dětech, a nikoli v Indii na indických dětech nebo v Japonsku na japonských dětech, je také důvodné předpokládat, že patogen byl specifický pro danou rasu.

Jedním z nebezpečí, které vyslovilo mnoho vědců, je, že různé kmeny této zlaté rýže byly zřejmě vyrobené "technikami genetické modifikace", "které způsobují nekontrolovatelné mutace a další vedlejší poškození genomu hostitelské rostliny s mnoha nezamýšlenými, nepopsanými účinky". Ještě děsivější je, že virové sekvence byly vytvořené pro zvýšený horizontální přenos genů a rekombinaci, což je hlavní cesta k vytvoření nových patogenů. V dalším článku nazvaném "Zlatá rýže", cvičení v tom, jak nedělat vědu, se uvádělo, že příslušná věda byla propagovaná nikoliv pro lidské zdraví, ale "pro záchranu morálně i finančně zkrachovalého zemědělského biotechnologického průmyslu". Docházelo se k závěru, že tyto klinické zkoušky "necharakterizované, neschválené, experimentální (zlaté rýže) na dětech … jsou morálně neomluvitelné".

Skupina uznávaných mezinárodních biologů a dalších vědců napsala profesoru Robertu Russellovi z Tuftsovy univerzity ostře formulovaný protestní dopis, ve kterém se částečně uvádí: "Píšeme vám, abychom vyjádřili náš šok a jednoznačné odsouzení pokusů prováděných vašimi kolegy, které zahrnují podávání geneticky modifikované zlaté rýže čínským dětem. Tyto neetické a potenciálně nebezpečné pokusy MUSÍ být zastavené."

V tiskové zprávě doktora Briana Johna z GM Free Cymru se uvádí, že tyto pokusy „… jsou zahalené tajemstvím a možná byly dokonce nezákonné, protože zlatá rýže nemá pro pěstování ani pro použití jako potravina žádné povolení od regulačních orgánů ani ve Spojených Státech, ani jinde. Neexistují ani žádné publikované testy krmení zvířat. Další výsledky výzkumu jsou zahalené tajemstvím a utajené. Je téměř neuvěřitelné, že by Tuftsova univerzita a americké úřady uvažovaly o jakýchkoli pokusech s krmením lidí rýží GoldenRice, protože se jedná o geneticky modifikovanou odrůdu, jejíž chování je uznávané jako velmi nestabilní a nepředvídatelné a která nemá nikde na světě žádné povolení k pěstování nebo použití jako potravina. Použití dětí v těchto pokusech je velmi znepokojivé, protože děti nejsou schopné pochopit důsledky nebo rizika pro jejich dlouhodobé zdraví, která by mohla vzniknout konzumací netestované geneticky modifikované odrůdy. Etické otázky jsou ještě znepokojivější… podávání netestované geneticky modifikované rýže zranitelným a nemocným dětem je naprosto neodpustitelné."

Ve zprávě agentura napsala, že "jedním z hlavních nebezpečí vlastních geneticky modifikovaným organismům je zvýšený horizontální přenos genů a rekombinace, která je u transgenních rostlin, jako je zlatá rýže, podstatně horší, protože poskytuje připravený prostředek pro … horizontální přenos genů do všech druhů … včetně lidských buněk. Obecně horizontální přenos transgenní DNA usnadňuje vznik nových patogenů. Identifikace těchto sekvencí vyvolává otázky, zda rozšířené používání … při genetické modifikaci skutečně vedlo k vytvoření nového patogenu pro člověka." Jedna z nejuznávanějších indických biotechnoložek, doktorka VandanaShivová, vystoupila na mezinárodní biotechnologické konferenci, kde jí podle jejích slov zástupce společnosti Syngenta sdělil, že cílem společnosti Syngenta je "ovládnout potraviny" do konce století.

Popírání, lži a utajování

Po zveřejnění svého nezákonného experimentu a před vyšetřováním čínské CDC postupovala Tuftsova univerzita podle standardního amerického vzoru, jehož příkladem je například Harvardská univerzita v čínské provincii An-chuej. Popírala, poté opakovaně lhala o faktech a následovalo typické zamlžování a nepravdivá prohlášení, aby zakryla svá etická selhání a nezákonnosti. Když pak, jak je také typické, byli nakonec nucení čelit nezpochybnitelným pravdám, Tuftsova univerzita se očistila, a pak obvinila samotné poškozené Číňany z nedostatku etiky.

Tuftsova univerzita nakonec skutečně přiznala, že použila malé čínské děti jako pokusné králíky v experimentu s geneticky modifikovanými potravinami, aniž by tuto skutečnost nebo povahu svého projektu zveřejnila, a přiznala, že její výzkumníci "nedodrželi" řadu předpisů a požadavků. To je poměrně mírné prohlášení, uvážíme-li, že řada jejich kroků byla nejen neetická, ale zjevně i trestná, ale Tuftsova univerzita svůj experiment tvrdě hájila, i když přiznala, že "porušila etická pravidla". Nicméně jejich definice tohoto porušení spočívala v tom, že "jeden výzkumník v Číně porušil pravidla" – tím, že neinformoval rodiče o skutečnosti, že na jejich dětech provádí nezákonný pokus s geneticky modifikovanými potravinami, a tím, že nezískal souhlas. Prohlášení Tuftsovyuniverzity jasně a nepravdivě naznačuje, aniž by uvádělo, že se těchto porušení dopustil čínský výzkumník.

Zvláště znepokojivé bylo, že Tuftsova univerzita a různé americké vládní agentury pověřené vyšetřováním a všechna americká média opomněly řešit zjevné nezákonnosti, jako je pašování zakázaných geneticky modifikovaných potravin do Číny, všechny padělané dokumenty a nepravdivá prohlášení. Také pouhou zmínkou zamlčely skutečnost, že formuláře souhlasu, pokud vůbec existovaly, byly padělané nebo datované zpětně a byly zjevně podvodné. Jejich takzvané vyšetřování ignorovalo skutečnost, že výzkumníci z Tuftsovy univerzity lhali o získání souhlasu od potřebných čínských úřadů, a vůbec se nezabývali obrovským kobercem lží vydaných v rámci nesporně hanebného zastíracího manévru. Zcela ignorovali také skutečnost, že jejich dvojí jednání a skandální nezákonný postup ponechal na čínské národní vládě povinnost poskytnout značné odškodnění všem rozzuřeným rodinám, které byly do této aféry zapojené.

Závěr: Havaj, tajné výzkumy armády GMO

Závěrem bych chtěl konstatovat, že vzhledem k opakovanému trestuhodnému porušování etiky ze strany amerických univerzit v Číně by žádné americké univerzitě neměl být nikdy povolený vstup minimálně do Číny za účelem jakéhokoli výzkumu. Všechny americké univerzity a výzkumné instituce by měly mít trvalý zákaz vstupu minimálně do této země, protože, jak víme z mého dřívějšího pořadu Utajený harvardský projekt, tento incident se nestal v Číně poprvé. Zároveň také otvírá otázku geneticky modifikovaných plodin. Vedle nárůstu civilizačních chorob, jako je porucha lepku, což jsme si na základě studií ukázali, že má přímou souvislost a korelaci s nárůstem geneticky modifikovaných potravin v nákupních řetězcích, tu máme mnoho dalších dosud pečlivě neprozkoumaných rizik. Biotechnologické společnosti tvrdí, že jejich geneticky modifikované plodiny jsou schopné odolávat hrozbám hmyzu, nemocem a uměle vyrobeným pesticidům a herbicidům a zároveň významně přispívají k nasycení stále hladovějšího světa. Já mám za to, že geneticky modifikované plodiny naopak ničí přirozenou síť života, ohrožují biologickou rozmanitost, životní prostředí a jsou pohromou pro lidské zdraví a společnost. Jedno riziko ovšem vyčnívá nad ostatní svou hrozivostí tím více, čím méně se o tomto riziku v korporátních médiích hovoří. Tím rizikem je militarizace potravin. Jedním z testovacích míst pro GMO plodiny i pro armádu je překvapivě Havaj. Havajské ostrovy jsou jedním z nejsilněji militarizovaných míst na planetě. Jsou také epicentrem GMO potravin. Můžeme hovořit o souvislosti mezi vojenským a geneticky modifikovaným testováním na těchto ostrovech? Válka a zemědělství se spojily, když chemikálie, které se vyráběly pro chemickou válku, ztratily ve válce odbyt a průmysl se zorganizoval tak, aby tyto chemikálie prodával jako agrochemikálie. Když pak bylo genové splétání rozpracované jako technika ve veřejných systémech, korporace si uvědomily, že tady je něco, co by pro ně mohlo skvěle fungovat. Nejenže by získaly možnost prodávat více chemikálií, ale nyní by díky genetické modifikaci osiva mohly poprvé říci: "Jsme tvůrci a vynálezci rostlin," a nově definovat osivo jako vynález, na který se vztahují patenty, a tudíž vybírat rentu a licenční poplatky. Pokud každý zemědělec, každý rok musí kupovat osivo, což, jak jsme si ukázali na Indii, je hlavní důvod prosazování GMO osiv, jsou to obrovské zisky.

Samotné techniky jsou militarizované, pocházejí z války, včetně toho, že jediný způsob, jak můžeme přesunout gen, který nepatří organismu a musíme překročit druhovou bariéru, kterou nelze překročit rozmnožováním, můžeme to udělat pouze pomocí genové zbraně, což je válka na genetické úrovni, nebo infikováním rostliny rakovinou, což je biologická válka. Válečná mentalita je tedy základem této technologie.

A pak průmysl, který se stal mocným a bohatým díky válkám, kdy třeba Monsanto i Dow Chemical vyráběly Agent Orange, je jeho posledním krokem vnucování těchto GMO toxinů. Zemědělství, které nikdo nechce, potraviny, které nikdo nechce. Stejně jako v Iráku, v Indii, v Africe i většině západního světa, kde se vytvářejí policejní státy, aby dohlížely na zemědělce. Čína díky odporu k americkému experimentu se zlatou rýží tomu zatím úspěšně vzdoruje, a je jenom otázka, zda bojový koronavirus ve Wuhanu neměl být pomstou nebo varováním. Čína propálila utajený projekt Harvardské univerzity, který ilegálně odebral DNA dvou stům tisícům čínským rolníkům. Čína opět propálila americký experiment se zlatou rýží. Byly provedené studie, které ukazují, že původní rýže podporuje mnohem více druhů než chemicky pěstovaná rýže, kde jsou všechny půdní organismy, všichni opylovači, všechen užitečný hmyz zahubení. Tyto chemikálie nakonec zabíjejí užitečný hmyz, ničí síť rovnováhy mezi škůdci a predátory, což pak vytváří další útoky hmyzích škůdců. Čím větší postřik chemikálií provádíme, tím vzniká větší rezistence a jsme na chemickém běžícím pásu spirály. Škodlivost pesticidů ale nezůstává jen na farmách. Největší znečištění oceánů pochází ze splachů hnojiv, které vytvářejí mrtvé zóny. Všechny ty pesticidy, které se stříkají na semenářských farmách Monsanta a Syngenty a BASF, stékají a zabíjejí život ryb, protože příroda je integrovaná na všech úrovních. Rostliny, hmyz, půda, moře. Mnoho nezávislých, rozumějme nekoupených vědců si všimlo dvou věcí. Zaprvé, čím je jakýkoli systém biologicky rozmanitější, tím lépe dokáže přežít sucho, záplavy, nesezónní deště, nebo cyklony. Takže rozmanitost je v době klimatických změn ochranným polštářem. Ale ne jen tak ledajaká rozmanitost, nýbrž ještě více původní přirozená rozmanitost. Proč existuje původní rozmanitost tam, kde je? Protože se v průběhu milionů let dokázala přizpůsobit. Měla schopnost měnit se spolu se změnami. Mohli jsme sledovat, jak se po tsunami a cyklonech a příchodu slané vody dokázaly odrazit od dna pouze místní druhy, které byly odolné vůči soli. Původní druhy jsou tedy pro adaptaci na klima životně důležité, zatímco chemické geneticky modifikované rostliny nepřežijí. Nemají tu přirozenou kontinuitu milionů let vývoje v daném prostředí, do které jsou pečlivě zasazené, se kterou srůstaly a se kterou jsou spojené miliony let. Proto nepřežijí, i když se nám biotechnologický průmysl a agrokorporace snaží vnutit představu, že jedině GMO nasytí a nakrmí hladový svět. Když se potraviny stanou zbožím, putují logicky tam, kde se dá vydělat. Pokud jsou větší zisky z biopaliv, půjdou právě tam. Pokud je větší zisk z krmiva pro zvířata, půjde tam. Musíme tedy získat zpět naše zdroje potravin a budovat zpět naši potravinovou soběstačnost našich zemědělců, ovšem s certifikací, že nepoužívají GMO osiva. To by bylo logicky z bláta do louže. Obávám se ale, že pod současným brutálním globalistickým kladivem, pod globalistickým parním válcem je to za současných podmínek téměř neproveditelný úkol. Závěrem vás ještě jednou poprosím, pokud jste tak ještě neučinili, poslechněte si mé dva pořady, které tvoří jakési předmostí pro pořad tento. Jednak Utajený harvardský projekt, což je jeden díl, a jednak dvoudílný cyklus Biologické zbraně, speciálně druhý díl, ve kterém popisuji celé kompletní schéma zelené potravinové revoluce agrokorporací. Tomuto základu musíme porozumět, abychom věděli, proti čemu stojíme. Globální potravinový řetězec agrokorporací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

GDPR souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru